Skip to content

16 Robs WayLittle Falls, NJ 07424

Built 2007

Last Sale Price
$901,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block111
Lot8.03
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,685
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,600
24%
Improvement Value:$486,800
76%
Total Assessment$642,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,501+1.9%
2024$21,090+1.2%
2023$20,846+1.9%
2022$20,467+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$901,000

To:

Sq Ft3,685DeedBook 4050, Page 170

Property Sale

Sale
$937,430
DeedBook 1476, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 2007