Skip to content

2 Slate Court D3Little Falls, NJ 07424

Built 2010

Last Sale Price
$479,900
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block113
Lot12.01
QualifierC0410
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,741
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
37%
Improvement Value:$267,300
63%
Total Assessment$427,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,302+2.0%
2024$14,028+1.2%
2023$13,866+1.9%
2022$13,614+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$479,900

To:

Sq Ft1,741DeedBook 3939, Page 186

Property Sale

Sale
$424,000

From:

To:

DeedBook 2408, Page 265Recorded12/16/2013

Property Sale

Sale
$509,343
DeedBook 1950, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 2010