Skip to content

5 Slate Court C3Little Falls, NJ 07424

Built 2011

Last Sale Price
$477,705
Last Sale Date
Dec 16, 2011

Property Information

Block113
Lot12.01
QualifierC0607
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,771
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
36%
Improvement Value:$278,600
64%
Total Assessment$438,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,680+1.9%
2024$14,399+1.2%
2023$14,233+1.9%
2022$13,974+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$477,705

To:

Sq Ft1,771DeedBook 2130, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 2011