Skip to content

5 Crystal Court D3Little Falls, NJ 07424

Built 2013

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2023

Property Information

Block113
Lot12.01
QualifierC1010
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,741
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
37%
Improvement Value:$271,400
63%
Total Assessment$431,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,439+1.9%
2024$14,163+1.2%
2023$13,999+1.9%
2022$13,744+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2420, Page 175Recorded1/15/2014

Property Sale

Sale
$494,587

From:

To:

DeedBook 2420, Page 171Recorded1/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 2013