Skip to content

813 Rifle Camp RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2024

Property Information

Block114
Lot3.21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1 S1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,827
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,100
31%
Improvement Value:$332,000
69%
Total Assessment$481,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,102+1.9%
2024$15,795+2.8%
2023$15,362+1.9%
2022$15,078+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,827DeedBook 4041, Page 265Recorded5/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960