Skip to content

599 Mcbride AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1900

Last Sale Price
$496,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block11
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2F2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,000
36%
Improvement Value:$158,300
64%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,277+1.9%
2024$8,119+1.2%
2023$8,025+1.9%
2022$7,879+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$496,000

To:

Sq Ft1,986DeedBook 4409, Page 1

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

DeedBook 2491, Page 291Recorded7/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1900