Skip to content

566 Lackawanna AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 16, 2002

Property Information

Block124
Lot17.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 S2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,468
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,400
29%
Improvement Value:$345,800
71%
Total Assessment$486,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,220+2.0%
2024$15,909+1.2%
2023$15,725+1.9%
2022$15,439+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 300, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1950