Skip to content

16 Mill Pond RoadLittle Falls, NJ 07424

Built 1988

Last Sale Price
$372,500
Last Sale Date
Dec 13, 2018

Property Information

Block124
Lot4
QualifierC0839
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,734
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
36%
Improvement Value:$195,800
64%
Total Assessment$305,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,235+1.9%
2024$10,039+1.2%
2023$9,923+1.9%
2022$9,743+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$372,500

To:

Sq Ft1,734DeedBook 3482, Page 83

Property Sale

Sale
$354,000

From:

To:

DeedBook 2695, Page 91Recorded9/25/2015

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 2091, Page 89

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook M159, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1988