Skip to content

430 Mt Pleasant AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1953

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
May 20, 2016

Property Information

Block129.01
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,200
49%
Improvement Value:$151,000
51%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,981+2.0%
2024$9,790+1.2%
2023$9,677+1.9%
2022$9,501+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 2852, Page 131

Property Sale

Sale
$235,500

From:

To:

DeedBook 2558, Page 55Recorded12/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1953