Skip to content

118 Maple AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1965

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 4, 2013

Property Information

Block16
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,049
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,500
41%
Improvement Value:$203,500
59%
Total Assessment$347,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,614+1.9%
2024$11,392+1.2%
2023$11,260+1.9%
2022$11,055+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,049DeedBook 2326, Page 17

Property Sale

SaleMulti
$505,000
DeedBook 898, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1965