Skip to content

135 Maple AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1965

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block17
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,400
45%
Improvement Value:$174,900
55%
Total Assessment$315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,553+1.9%
2024$10,351+1.2%
2023$10,231+1.9%
2022$10,045+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,204DeedBook 3375, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1965