Skip to content

676 Mcbride AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 28, 2019

Property Information

Block18
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
37%
Improvement Value:$150,900
63%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,959+1.9%
2024$7,807+1.2%
2023$7,717+1.9%
2022$7,576+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,464DeedBook 3533, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1950