Skip to content

532 Mcbride AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1935

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 2, 1999

Property Information

Block1
Lot6.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,500
43%
Improvement Value:$106,700
57%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,266+2.0%
2024$6,146+1.2%
2023$6,075+1.9%
2022$5,964+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 164, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1935