Skip to content

36 Terrace AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 1, 2021

Property Information

Block3
Lot13.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,000
51%
Improvement Value:$104,100
49%
Total Assessment$212,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,099+1.9%
2024$6,963+1.2%
2023$6,883+5.8%
2022$6,508+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 4146, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1950