Skip to content

Wilson Ave(Block 46 Lot 1.01)Little Falls, NJ 07424

Built 1962

Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block46
Lot1.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,577
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,700
38%
Improvement Value:$220,600
62%
Total Assessment$358,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,992+1.9%
2024$11,763+1.2%
2023$11,627+1.9%
2022$11,415+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962