Skip to content

23 Terrace AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1940

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Nov 15, 2016

Property Information

Block4
Lot9.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,699
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
36%
Improvement Value:$190,900
64%
Total Assessment$298,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,984+1.9%
2024$9,793+1.2%
2023$9,680+1.9%
2022$9,504+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$347,000

To:

Sq Ft1,699DeedBook 2945, Page 107

Property Sale

Sale
$176,500

From:

To:

DeedBook 2775, Page 179Recorded2/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1940