Skip to content

7 Wallace LaneLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block501
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,700
48%
Improvement Value:$129,400
52%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,121-1.1%
2024$8,211+1.2%
2023$8,116+1.9%
2022$7,968+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,305DeedBook 2853, Page 8

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 1626, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1955