Skip to content

160 Mt Pleasant AveLittle Falls, NJ 07424

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Mar 28, 2018

Property Information

Block54.01
Lot15.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,700
33%
Improvement Value:$338,600
67%
Total Assessment$506,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,946+2.0%
2024$16,622+1.2%
2023$16,429+1.9%
2022$16,131+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook 3285, Page 239

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3172, Page 9