Skip to content

171 Mt Pleasant AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 2, 2018

Property Information

Block54.01
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,400
49%
Improvement Value:$147,600
51%
Total Assessment$292,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,773+1.9%
2024$9,586+1.2%
2023$9,475+1.9%
2022$9,303+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,420DeedBook 3266, Page 154

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2349, Page 87Recorded8/6/2013

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 352, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1955