Skip to content

17 Vernon CtLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block54.01
Lot21.05
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,400
54%
Improvement Value:$128,700
46%
Total Assessment$279,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,341+1.9%
2024$9,163+1.2%
2023$9,057+1.9%
2022$8,892+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000

To:

Sq Ft1,305DeedBook 838, Page 192

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 285, Page 298

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook A156, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1960