Skip to content

9 Vernon CtLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block54.01
Lot21.08
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,500
52%
Improvement Value:$144,500
48%
Total Assessment$298,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,974+1.9%
2024$9,783+6.7%
2023$9,170+1.9%
2022$9,004+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,305DeedBook 4887, Page 47

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,305DeedBook 4247, Page 261Recorded2/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960