Skip to content

5 Woodrow AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1940

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Jul 31, 2001

Property Information

Block54.01
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,244
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,200
43%
Improvement Value:$185,000
57%
Total Assessment$325,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,884+1.9%
2024$10,676+1.2%
2023$10,553+1.9%
2022$10,361+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$306,000

To:

Sq Ft2,244DeedBook 293, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1940