Skip to content

8 Woodrow AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
May 29, 2003

Property Information

Block54.01
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,700
44%
Improvement Value:$185,300
56%
Total Assessment$329,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,012+2.0%
2024$10,801+1.2%
2023$10,676+1.9%
2022$10,482+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 606, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1960