Skip to content

Highview Dr(Block 56.01 Lot 10.01)Little Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block56.01
Lot10.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,162
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,800
54%
Improvement Value:$136,200
46%
Total Assessment$296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,907+1.9%
2024$9,718+1.2%
2023$9,605+1.9%
2022$9,431+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955