Skip to content

83 Brookview DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block56.02
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,462
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,900
54%
Improvement Value:$134,800
46%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,763+1.9%
2024$9,577+1.2%
2023$9,466+1.9%
2022$9,294+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,462DeedBook 3948, Page 230

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2706, Page 180Recorded10/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 1955