Skip to content

117 Brookview DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Date
Feb 13, 2018

Property Information

Block56.02
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,462
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,600
56%
Improvement Value:$122,800
44%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,318+1.9%
2024$9,140+1.2%
2023$9,034+1.9%
2022$8,870+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 2552, Page 30Recorded11/18/2014

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 2519, Page 209Recorded9/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955