Skip to content

139 Brookview DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Jul 31, 2013

Property Information

Block56.02
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,600
51%
Improvement Value:$145,000
49%
Total Assessment$297,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,961+2.0%
2024$9,770+1.2%
2023$9,657+1.9%
2022$9,482+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000

To:

Sq Ft1,308DeedBook 2350, Page 19

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 313, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1955