Skip to content

27 Brookview DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 18, 2012

Property Information

Block56.02
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,000
51%
Improvement Value:$153,700
49%
Total Assessment$314,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,533+1.9%
2024$10,332+1.2%
2023$10,212+1.9%
2022$10,026+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,692DeedBook 2197, Page 159

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 1205, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1955