Skip to content

39 Brookview DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 16, 2017

Property Information

Block56.02
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
61%
Improvement Value:$103,900
39%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,870+2.0%
2024$8,700+1.2%
2023$8,599+1.9%
2022$8,443+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,308DeedBook 3130, Page 271

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2610, Page 256Recorded4/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1955