Skip to content

47 Grandview DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 30, 2017

Property Information

Block56.05
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,462
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,600
53%
Improvement Value:$139,000
47%
Total Assessment$294,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,860+1.9%
2024$9,672+1.2%
2023$9,560+1.9%
2022$9,386+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,462DeedBook 3193, Page 72

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 3193, Page 67Recorded11/27/2017

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 2173, Page 57

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 897, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1950