Skip to content

61 Grandview DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 22, 2019

Property Information

Block56.06
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,581
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,400
52%
Improvement Value:$143,700
48%
Total Assessment$298,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,977+1.9%
2024$9,787+1.2%
2023$9,673+1.9%
2022$9,497+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,581DeedBook 3628, Page 24

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 2986, Page 261Recorded1/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950