Skip to content

58 Grandview DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1955

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Jan 4, 2019

Property Information

Block56.08
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,900
57%
Improvement Value:$117,800
43%
Total Assessment$271,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,094+2.0%
2024$8,920+1.2%
2023$8,817+1.9%
2022$8,656+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

To:

Sq Ft1,308DeedBook 3492, Page 195

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 2195, Page 270

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 1279, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1955