Skip to content

76 Grandview DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$338,500
Last Sale Date
May 20, 2014

Property Information

Block56.08
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,100
49%
Improvement Value:$157,500
51%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,429+1.9%
2024$10,230+1.2%
2023$10,111+1.9%
2022$9,928+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$338,500

To:

Sq Ft1,308DeedBook 2476, Page 12

Property Sale

Sale
$403,000
DeedBook 1498, Page 196

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 954, Page 94

Property Sale

Sale
$298,700
DeedBook 846, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1950