Skip to content

32 Highview DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$513,500
Last Sale Date
Oct 1, 2025

Property Information

Block56.09
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,400
58%
Improvement Value:$107,600
42%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,635+1.9%
2024$8,470+1.2%
2023$8,372+1.9%
2022$8,220+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$513,500

To:

Sq Ft1,308DeedBook 4994, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1950