Skip to content

190 Highview DrLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 9, 2014

Property Information

Block56.10
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5FF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,600
49%
Improvement Value:$166,500
51%
Total Assessment$327,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,948+1.9%
2024$10,739+1.2%
2023$10,614+1.9%
2022$10,421+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,696DeedBook 2536, Page 15

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2364, Page 212Recorded9/9/2013

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1124, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1950