Skip to content

17 Rose PlaceLittle Falls, NJ 07424

Built 1952

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 20, 2008

Property Information

Block58
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,046
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
54%
Improvement Value:$126,700
46%
Total Assessment$276,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,261+1.9%
2024$9,084+1.2%
2023$8,979+1.9%
2022$8,816+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,046DeedBook 1610, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1952