Skip to content

20 Hillcrest AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2025

Property Information

Block64
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 F2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,146
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,400
37%
Improvement Value:$219,700
63%
Total Assessment$348,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,651+2.0%
2024$11,428+1.2%
2023$11,296+1.9%
2022$11,090+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 337, Page 81

Property Sale

Sale
$255,000

To:

DeedBook S164, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1963