Skip to content

40 Meriline AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1967

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block66
Lot17.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,400
31%
Improvement Value:$294,500
69%
Total Assessment$424,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,221+1.9%
2024$13,949+1.2%
2023$13,788+1.9%
2022$13,537+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$910,000

To:

Sq Ft2,688DeedBook 4889, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1967