Skip to content

92 Whittaker AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Feb 11, 2004

Property Information

Block67
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 F2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,400
34%
Improvement Value:$249,100
66%
Total Assessment$377,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,635+2.0%
2024$12,393+1.2%
2023$12,250+1.9%
2022$12,027+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 737, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1960