Skip to content

51 Haverhill AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$225,549
Last Sale Date
Mar 18, 2020

Property Information

Block73
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,800
34%
Improvement Value:$253,900
66%
Total Assessment$384,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,876+2.0%
2024$12,630+1.2%
2023$12,484+1.9%
2022$12,257+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$225,549

To:

Sq Ft2,048DeedBook 3789, Page 21

Property Sale

SaleMulti
$497,500
DeedBook 1022, Page 202

Property Sale

Sale
$288,400
DeedBook 239, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1960