Skip to content

167 Haverhill AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1975

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Oct 17, 2012

Property Information

Block74
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,034
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,800
43%
Improvement Value:$175,200
57%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,376+2.0%
2024$10,177+1.2%
2023$10,060+1.9%
2022$9,877+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft2,034DeedBook 2246, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1975