Skip to content

173 Haverhill AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1975

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Oct 3, 2023

Property Information

Block74
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,034
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,500
42%
Improvement Value:$188,000
58%
Total Assessment$323,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,828+4.4%
2024$10,371+1.2%
2023$10,248+1.9%
2022$10,057+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,034DeedBook 4617, Page 120

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2520, Page 164Recorded9/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1975