Skip to content

61 West 34th StLittle Falls, NJ 07424

Built 1950

Last Sale Date
Mar 10, 2009

Property Information

Block7
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,095
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
41%
Improvement Value:$208,000
59%
Total Assessment$353,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,815+2.0%
2024$11,589+1.2%
2023$11,455+1.9%
2022$11,247+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$71,500
DeedBook 522, Page 296

Property Sale

SaleMulti
$243,000
DeedBook C160, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1950