Skip to content

411 Rifle Camp RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block85
Lot1.05
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,700
43%
Improvement Value:$169,900
57%
Total Assessment$298,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,744+2.0%
2024$9,553+1.2%
2023$9,440+1.9%
2022$9,263+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft1,564DeedBook 4773, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1960