Skip to content

355 Rifle Camp RdLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Price
$552,000
Last Sale Date
Jan 8, 2016

Property Information

Block85
Lot11.10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1 F2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,500
32%
Improvement Value:$332,300
68%
Total Assessment$488,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,360+1.9%
2024$16,047+1.2%
2023$15,862+1.9%
2022$15,573+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$552,000

To:

Sq Ft2,376DeedBook 2756, Page 22

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 1990, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1960