Skip to content

1008 Mcbride AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1960

Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block99
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,900
43%
Improvement Value:$121,300
57%
Total Assessment$213,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,136+2.0%
2024$6,999+1.2%
2023$6,918+1.9%
2022$6,793+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,228DeedBook 3749, Page 178Recorded2/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960