Skip to content

20 W Maple Ave

Penns Grove, NJ 08069

Built 1850

Last Sale Date
Jan 9, 1986

Property Information

Block135
Lot7
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPenns Grove Boro
Tax Map Page29

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,500
28%
Improvement Value:$72,600
72%
Total Assessment$101,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,357+3.6%
2024$5,169+8.9%
2023$4,748-1.4%
2022$4,814-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 665, Page 186

Property Sale

Sale
$34,050
DeedBook 628, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1850