Skip to content

134 Churchtown Rd

Pennsville, NJ 08070

Built 1968

Last Sale Price
$293,700
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block1001
Lot45
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage2,100
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,400
23%
Improvement Value:$143,000
77%
Total Assessment$185,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,452+3.9%
2024$9,099+6.2%
2023$8,571+3.1%
2022$8,311+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$293,700
Sq Ft2,100DeedBook 4669, Page 880

Property Sale

Sale
$202,000
Sq Ft2,100DeedBook 4528, Page 1172Recorded7/12/2019

Property Sale

Sale
$192,000

From: STREITZ, BRIAN + SAMANTHA

To: OEHLER, JOHN W + KRISTINA M

Sq Ft2,100DeedBook 4019, Page 436Recorded12/9/2015

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 1326, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1968