Skip to content

20 Van Buren St

Deepwater, NJ 08023

Built 1917

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
May 30, 2003

Property Information

Block107
Lot2
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page7A

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,112
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
35%
Improvement Value:$54,400
65%
Total Assessment$84,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,298+3.9%
2024$4,137+6.2%
2023$3,897+3.1%
2022$3,779+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 1131, Page 12

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 657, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1917