Skip to content

282 N River Dr

Pennsville, NJ 08070

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block1202
Lot13
Qualifier---
CountySalem
MunicipalityPennsville Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1.5SB
Dwellings1
Zoning02
Sq Footage1,771
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
34%
Improvement Value:$128,500
66%
Total Assessment$193,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,880+3.9%
2024$9,512+6.2%
2023$8,959+3.1%
2022$8,688+5.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,771DeedBook 4654, Page 936Recorded1/17/2023

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 1290, Page 22

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 846, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1950